.

 

>>  Genişletilmiş Sac

 
 
       
0,50 – 0,80 mm arası 6*3 Göz aralığı    
0,50 - 1 mm arası 10*5 göz aralığı
0,80 - 1 mm arası 13*7 göz aralığı
0,80 - 1,20 mm 25*8 göz aralığı
    1 mm 15*10 bal peteği
 

Genişletilmiş metal Nedir? Kesme ve genişletme işlemi aracılığı ile kesikli yapı haline getirilmiş bir metal levhadır. Hiçbir şekilde kaynaklama ve montajlama uygulaması yapılamadığından tek parça metalden imal edilmektedir.

Genişletilmiş metaller; Enerji tasarrufludur. Güvenirlidir. Kullanımı çok yönlüdür. Ekonomiktir. Hava ve ışık geçişi sağlar. Dekoratiftir. Ses izolasyonu sağlar. Net bir görüş sahası vardır. Darbelere karşı çok dayanıklıdır. Metrekare ağırlığı düşük olduğu için çok ekonomiktir.

Genişletilmiş metaller, delikli sac olarak da isimlendirilir. Delikli Sac çeşit ve tipleri ise, Çokgen Delikli Sac, Kare Delikli Sac, Platform Delikli Sac, Slot Delikli Sac, Triyör – Panjur Delikli Sac ve Yuvarlak Delikli Saclardan oluşmaktadır.

Genişletilmiş metallerin özellikleri Nelerdir?

Hafiftir.  Güvenlidir.  Tasarrufludur.  Bakım maliyeti düşüktür.  Net bir görüş sahasına sahiptir.  Ayak ucu ve el giremeyeceği için tırmanılması zordur.  Kaynak olmadığı için kopmaz, kırılmaz.  Darbelere karşı dayanıklıdır.  Metrekare ağırlığı hafif olduğu için hem maliyeti düşüktür hem de yapı üzerinde fazla bir ağırlık teşkil etmez. İstifleme, montaj ve nakliye kolaylığı vardır.

Genişletilmiş Sac Metal tek parçalı yapıya sahip, yüksek dayanımlı ve hafif bir yapı malzemesidir. Çeşitli sac kalınlıklarına uygulanabilirliği birçok alanda kullanılırlığını sağlamaktadır.

Piyasada genleştirilmiş metal, gerdirilmiş metal veya baklava delikli sac olarak ta bilinmektedir. Sac kalınlıkları ve göz aralıklarının çeşitliliğinden dolayı pek çok alanda rahatlıkla kullanılmaktadır. Sıvı, hava ve ışık geçirgenliği sayesinde de tercih sebebidir.

Perfore Sac Nedir?
Perforasyon ; sac maddesinin işlevsel ve dekoratif amaçlı perfore(delmek) edilmesine denir.

Perfore edilmiş saclar sağlamlık, ekonomik olması, ses-ısı-hava geçirebilme özelliğinden dolayı birçok avantajı bulunmaktadır. Değişik şekil ve ebatta delik çeşitleri ile sunduğumuz perfore delikli saclar; dış cephe kaplaması, tavan kaplaması, lamba, raf, koruyucu yüzey, merdiven, hava akım kontrolü, filtreleme, kaymaz yer tabanı gibi çok değişik alanlarda kullanılmaktadır.

Perfore Delikli Sac Nasıl Yapılır ?

Perfore delikli saclar metal levhalar soğuk iken çeşitli desen, şekil ve boyutlarda delikler açılması işlemine denir. Binlerce çeşit şekil, ebat ve dizilişte perfore sac üretimi yapılabileceği için stoklarımızda genelde en çok kullanılan perfore delikli sac bulunduruyoruz.

Metal sac levhalar perfore delik açılması sırasında sac levhanın boyutları veua teknik kısıtlamadan dolayı levha kenarlarında delik açılmamış boş alanlar olabilir.

Delikli sac üretiminde çelik, galvanizli çelik, paslanmaz çelik, alüminyum metal sac plakalar kullanılır. Çelik için yaklaşık 1-1,5 mm kalınlık, alüminyum için 2 mm kalınlıkta metal sac levhalar kullanılması tercih edilir..